1
روز نوشت ۱۴بهمن۹۹

سرنوشت بودجه‌ای که مردم را نادیده گرفته بود…

 • کد خبر : 2151
 • 14 بهمن 1399 - 22:00
سرنوشت بودجه‌ای که مردم را نادیده گرفته بود…

بررسی لایحه بودجه۱۴۰۰ صبح امروز در دستور کار صحن علنی مجلس قرار داشت، برابر قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، ابتدا باید رئیس‌جمهور در مجلس به تشریح و دفاع از کلیات لایحه بودجه می‌پرداخت که طبق روال، ایشان همچنان حضور در قرنطینه ساختگی به بهانه کرونا را به حضور در میان نمایندگان مردم برای دفاع از لایحه‌ی […]

بررسی لایحه بودجه۱۴۰۰ صبح امروز در دستور کار صحن علنی مجلس قرار داشت، برابر قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، ابتدا باید رئیس‌جمهور در مجلس به تشریح و دفاع از کلیات لایحه بودجه می‌پرداخت که طبق روال، ایشان همچنان حضور در قرنطینه ساختگی به بهانه کرونا را به حضور در میان نمایندگان مردم برای دفاع از لایحه‌ی ارائه شده ترجیح داد، البته ديگر کسی انتظار خاصی هم از روحانی ندارد او فقط بلد است نسبت به دشمن فرضی آن هم از دور بتازد…

روال بررسی لايحه بودجه این است که پس از رئیس‌جمهور، سخنگوی کمیسیون تلفیق صحبت می کند. و بعد، از میان نمایندگانی که در قسمت موافق و مخالف ثبت نام کرده‌اند، ۵نفر به قید قرعه نظرشان را بیان می‌کنند.

بنده به همراه ۶۶نماینده دیگر در قسمت مخالفین ثبت نام کرده بودم که قرعه به نامم نیفتاد. در بخش تذکر آئین‌نامه‌ای و اخطار قانون اساسی هم ثبت نام کرده بودم که تنها به دو نفر فرصت بیان تذکر و اخطار رسید.

فضای مجلس شاید از دور، تک قطبی به نظر برسد ولی در بررسی طرح‌های مهم همچون امروز، نظرات موافق و مخالف از طیف اکثریت کاملا جدی و بعضا تهاجمی است. بحث‌ها اکثرا پرشور و حرارت بود اما در ميان مخالفین، بهترین نطق را سیداحسان خاندوزی داشت که با بیانی مستدل، تصویب کلیات بودجه را به مصلحت کشور ندانست.

بعداز نظرات نمایندگان، نماینده دولت باید از کلیات دفاع کند نوبخت بیش از آنکه از لايحه دولت دفاع نماید به گزارش کمیسیون تلفيق که تغییرات مهمی در لايحه بودجه انجام داده بود پرداخت و با ادبیات تهاجمی و تند خود باعث شد که امیدهای اندک برای تصویب کلیات، هم بر باد رود.
پس از نوبخت، سید شمس‌الدین حسینی که با زیرکی درخواست اعمال ماده۷۵ کرده بود ۵دقیقه فرصت یافت تا پاسخ‌های متقننی به سخنان نوبخت بگوید، سید شمس‌الدین که از اعضای مؤثر کميسيون تلفیق بود و انصافا زحمات زیادی هم برای اصلاح لایحه بودجه کشيده بود، با آنکه جزو موافقین با گزارش کميسيون بود، پس از سخنان نوبخت، به مخالفین پیوست. استدلال‌ها و اعداد و ارقام سید یک طرف و این تک‌مصرع که پایان بخش سخنانش بود یک طرف:
این گرگ سالهاست که با گله آشناست…

پس از آن، سخنگو و رئیس کمیسیون تلفیق به آخرین دفاعیات از گزارش کميسيون پرداختند نادران تلاش زیادی برای اقناع مجلس کرد و البته می‌توان به او حق داد چون زحمات شبانه‌روزی برای اصلاح لایحه در کميسيون تلفيق کشیده بودند که بتوانند بخشی از ضعف‌های آن را جبران کنند اما نظر اکثر نمایندگان این بود که علی رغم تمام زحمات کميسيون، همچنان بودجه۱۴۰۰ به دلیل نواقص فراوان در لايحه دولت، دارای ایرادات قابل توجهی است، ضمن اینکه چون دولت عزمی برای اجرای تغییرات مدنظر مجلس بر روی لایحه را ندارد، این تعارض می‌تواند تبعات ناگواری را برای اقتصاد کشور در این شرایط دشوار داشته باشد.

از جمله مهمترین شاخص‌ها برای ارزیابی لایحه بودجه، به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • میزان وابستگی بودجه به نفت
 • کسری بودجه و تراز عملیاتی منفی
 • تناسب با اسناد بالادستی و تحقق اهداف برنامه
 • آینده‌فروشی و استفاده بی‌رویه از اوراق
 • میزان صرفه‌جویی/ مدیریت هزینه‌های جاری
 • تناسب بودجه با عدالت/ رفع تبعیض و شکاف طبقاتی/ حمایت از معیشت مردم
 • شفافيت منابع و مصارف/ عدم پنهان‌کاری/ و اصلاحات ساختاری

پی‌نوشت:

۱. کليات لایحه بودجه با ۱۴۸رای مخالف در برابر ۹۹موافق و ۱۲ممتنع از مجموع ۲۶۱نماینده حاضر، رد شد.

۲. یکی از مشکلاتی که باعث فرصت‌سوزی در مجلس می‌شود، اشکالی است که در آئین‌نامه مجلس برای بررسی لایحه بودجه وجود دارد، لایحه پس از تصویب کليات در کمیسیون، چندین هفته مورد بررسی قرار گرفته و جزئیات آن اصلاح می‌شود و بعد به صحن می‌آید تا ابتدا برای کليات آن رأی‌گيری شود و اگر کلیات رد شد، تمام زحمات و زمان‌های مجلس و کمیسیون تلفیق بی‌نتیجه می‌ماند و از طرفی هم فرصت کافی در آينده برای بررسی لايحه در کمیسیون و مجلس باقی نمی‌ماند. این بخش از آئین‌نامه نیاز به اصلاح دارد تا پس از اعلام نظر کمیسیون درباره کليات، لایحه به صحن مجلس بیاید و درصورت تصویب جهت بررسی جزئیات به کمیسیون ارجاع گردد، اگر هم تائید نشد به دولت برای اصلاح بازگردد.

#مهدی_عسگری🇮🇷

لینک کوتاه : http://mahdiasgari133.ir/?p=2151

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.