تاریخ : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024
2

مهدی عسگری در دیدار با اعضای شورای اسلامی مطرح کرد: ارتقای جایگاه شورای شهر در کشور به دست اعضای شورا است

  • کد خبر : 1755
  • ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
مهدی عسگری در دیدار با اعضای شورای اسلامی مطرح کرد: ارتقای جایگاه شورای شهر در کشور به دست اعضای شورا است
در دیدار مهدی عسگری با برخی از اعضای شورای شهرستان کرج و رؤسای شورای شهرهای کرج، کمالشهر، محمدشهر، ماهدشت، گرمدره و بخش آسارا، مسائل مختلف این شهرها و نحوه همکاری برای رفع موانع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ارتقای جایگاه شورای شهر در کشور به دست اعضای شورا است

در این دیدار و از سوی اعضای حاضر در این جلسه به مسائلی از جمله: اصلاحات لازم در کمیسیون ماده ۱۰۰ و ماده ۵، مصوبه مجلس در خصوص دریافت عوارض، حریم راه‌آهن گرمدره، بافت فرسوده، جایگاه شوراها و… پرداخته شد.

عسگری در خصوص اصلاح کمیسیون ماده ۱۰۰ در مجلس گفت: پیشنهادهای مختلفی در مجلس مطرح شده که در حال بررسی کمیسیون شوراها است و هنوز هیچ پیشنهادی تصویب نشده و هم‌اینک وقت نقش‌آفرینی اعضای شورا و شورای عالی استان‌ها است. راه، راه ایجابی است و اگر پیشنهاد کامل و قابل دفاعی وجود دارد؛ ارائه شود تا در مجلس طرح و پیگیری کنیم.

دفاع مجلس از موضوعاتی که نمایندگان مردم مطرح می‌کنند
وی به مصوبه مجلس برای نحوه دریافت عوارض محلی از سوی شوراهای اسلامی شهرها، اشاره کرد و گفت: مصوبه مطرح شده در خصوص عوارض، مربوط به مجلس قبل بوده و باتوجه به اینکه از سوی شورای نگهبان ارجاع شده است، در کمیسیون بررسی می‌شود، سپس در مجلس فقط رای‌گیری انجام می‌شود که نظر کمیسیون معمولا مورد توجه مجلس قرار می‌گیرد. در عین حال، در خصوص ارجاع این مصوبه به مجلس نامه‌ای از سوی فراکسیون مدیریت شهری به شورای محترم نگهبان ارسال شد تا حق قانونی شورای شهر برای وضع عوارض لحاظ شود. در رفت و برگشت لوایح و طرح‌هایی که به نوعی با مدیریت شهری مرتبط است، مسئولان و اعضای شورا اگر نکته‌ای دارند در آن مراحل به ما برسانند، ما حتما از موضع تخصصی که نمایندگان مردم دارند در مجلس دفاع خواهیم کرد.

قانون‌گذاری در مجلس، زمان‌بر است
نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد با اشاره به اینکه فرآیند قانون‌گذاری در مجلس پیچیده و طولانی است، گفت: هیچ طرحی بدون بررسی تصویب نمی‌شود. نظرات ذی‌نفعان اخذ می‌شود، دستگاه‌های اجرایی مربوطه به کمیسیون دعوت می‌شود، نظر مرکز پژوهش‌های مجلس دریافت و تمامی این مراحل باید طی شود تا در کمیسیون به تصویب برسد و هر نماینده در صحن می‌تواند بر روی آن طرح، پیشنهاد دهد. در طی این فرآیند هر موضوعی که دوستان نظر و پیشنهاد تکمیلی داشته باشند، می‌توانیم پیگیری کنیم.

عسگری به میزان تسلط اعضای شورای شهر به قوانینی که مرتبط با حوزه‌ی کاری‌شان است، اشاره کرد و گفت: اگر قرار است جایگاه شورای شهر در کشور ارتقاء یابد، نخست به دست اعضای شورای شهر است. اگر از شان و جایگاه شورای شهر پاسداری نکنیم و نظارت داخلی نباشد، طبیعتاً نمی‌توانیم از دیگران انتظار داشته باشیم برای ما شان و جایگاه ایجاد کنند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به مدیریت یکپارچه شهری، گفت: مجلس به نوبه‌ی خودش به موضوع مدیریت یکپارچه شهری که یک موضوع ذو ابعادی است و ذی‌نفعانِ زیادی دارد و نظرات متفاوتی روی آن است، توجه دارد. این موضوع باید بررسی شود و به یک جمع‌بندی مناسبی رسید و ساز و کار مناسبی در پیش گرفته شود. در این راستا شورای عالی استان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

عسگری به ایجاد کارگروه‌های تخصصی اشاره کرد و گفت: ما در تمام موضوعات، کارگروه‌های تخصصی ایجاد کرده‌ایم. به عنوان مثال موضوعی که به هیات حل اختلاف می‌رود، قبلا کارگروه‌های مدیریت شهری و حقوقی بر روی آن موضوع نظر داده‌اند. با جمع‌بندی مناسب، در هیات حل اختلاف از آنچه حق و منافع مردم را تامین می‌کند، دفاع می‌کنیم.

استفاده از سهمیه دوبرابر شدن آب استان، قبل از شروع تابستان آتی
نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد به افزایش حق آبه استان البرز اشاره کرد و گفت: سهمیه آب استان البرز از سدهای طالقان و امیرکبیر دوبرابر شده است. پیگیر ایجاد زیرساخت‌ها هستیم تا بتوانیم از این سهمیه تا قبل از شروع تابستان آتی، استفاده کنیم تا مشکلات امسال را نداشته باشیم.

این نماینده در خصوص برگزاری جلسات مجمع نمایندگان و استاندار گفت: قرار بر این شد در هر جلسه‌ای یک مسئول استانی حضور داشته باشد تا مطالبات مردم و موضوعاتی که دوستان مطرح کرده‌اند، مورد بررسی قرار گیرد. در جلسه اخیر، با حضور مدیران آبفا، آب منطقه‌‌ای و دانشگاه علوم پزشکی، بسیاری از موضوعاتی که دوستان در جلسه امروز به آن‌ها اشاره کردند، مطرح شد.

حل مشکلات فاضلاب شهری، نیازمند اعتبار چند میلیاردی است
عسگری با اشاره به بازدیدی که به همراه مدیران آبفای استان و شهردار منطقه از سیاه جوب انجام شد گفت: بخشی از مشکلات موجود در خصوص سیاه جوب مربوط به آب و فاضلاب می‌شود که بر روی آن پروژه کار می‌کنند. برخی موانع در این موضوع برطرف شده و همکاری خوبی با سازمان زندان‌ها و شهرداری صورت گرفته است. پروژه، پروژه‌ی سنگینی است و برطرف کردن بخشی از آن مشکل که در اولویت قرار دارد در حال پیگیری است. در همین حال نیازمند عزم جدی‌تری از سوی شهرداری کرج و شهرهای اقماری و نیز اداره کل آبفا است، البته تکمیل شبکه فاضلاب شهری نیاز به اعتبار چندین میلیاردی دارد که باید به طور ویژه پیگیری شود.

دولت بودجه کافی برای اداره خودش هم ندارد
وی در خصوص حریم راه‌آهن و بافت‌های فرسوده گرمدره، گفت: مکاتبه‌ای در این خصوص با وزیر راه و شهرسازی صورت پذیرفته و دستور ایشان در حال پیگیری است. برای رسیدن نتیجه به این مهم پیگیری باید به صورت مستمر انجام گیرد. در برهه‌ای از زمان هستیم که دولت بودجه کافی برای اداره خودش هم ندارد، اما ما آنچه که در توان‌مان برای پیگیری و رساندن صدای حوزه انتخابیه به مسئولان را داریم، انجام می‌دهیم.

نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد به پرونده‌های مالیات بر ارزش افزوده که حاضران در جلسه به آن پرداختند، اشاره کرد و گفت: باتوجه به دستور وزیر اقتصاد برای سازمان مالیاتی و پیگیری‌هایی که در چند ماه اخیر انجام شد، بخش قابل توجهی از پرونده‌ها به استان برگشته و البته باید پیگیری پرونده‌های باقی مانده نیز انجام شود که با این اتفاق رقم قابل توجهی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان برمی‌گردد.

پروژه‌ی مطالعاتی در کتابخانه، به چه درد مردم البرز می‌خورد؟
عسگری در پایان سخنانش آمایش سرزمین استان را مبنای تمام برنامه‌ریزی‌ها دانست و افزود: کار مطالعاتی در این خصوص صورت گرفته اما چندان قابل استفاده نیست. آنچه که انجام شده منطبق بر اسلوبی نیست که برای ساختارهای تصمیم‌سازی استان قابل استفاده باشد. کارهایی انجام شده و در ادامه همکاری دوستان لازم است که مطالعات انجام شده در خصوص آمایش سرزمین را ملاحظه و بررسی کنند و اگر پیشنهادی در این خصوص دارند، ارائه دهند. همه ما نمایندگان مردم هستیم و باید صدای مردم را به گوش مسئولان و دستگاه‌های اجرایی استان برسانیم. اقدامی با عنوان پروژه‌ی مطالعاتی انجام شده که هنوز در کتابخانه‌ها مانده است، این به چه درد استان می‌خورد؟

لینک کوتاه : https://mahdiasgari133.ir/?p=1755

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.